دوره‌ی آموزشی عکاسی

دوره‌ی عکاسی

فهرست مطالب

دوره‌ی عکاسی : عکاسی یا فوتونگاری یا فتوگرافی (به انگلیسی: photography) در لغت به معنای روش عکاسی و عکسبرداری است. و همچنین به عمل و شغل عکاس هم گفته می‌شود.

این هنر در اکثر زبان‌های جهان فتوگرافی خوانده می‌شود. که ترکیبی از دو کلمه‌ی یونانی فتو به معنی نور و گرافی به معنی ثبت یا نگارش  است. بنابراین فتوگرافی به معنای نقش کردن با نور است.

عکاسی یعنی ثبت و ایجاد یک تصویر. که در دو مرحله انجام می‌شود: نخست به دست‌آوردن تصویر به وسیله‌ی دوربین و ثبت آن روی نگاتیو (فیلم) یا گیرنده تصویر الکترونیکی. و دوم، ظاهر کردن تصویر مخفی حاصل از دوربین عکاسی و پایداری کردن آن.

در این فرایند، دریافت و ثبت نور بر روی یک سطح حساس به نور مانند نگاتیو یا گیرنده تصویر، باعث می‌شود الگوهای نوری بازتابیده شده یا ساطع شده از اشیا بر روی سطح نور (نقره کلرید یا گیرنده) تاثیر گذارد و باعث ثبت تصاویر گردد.

دوره‌ی عکاسی و فتوشاپ پانیکار صفر تا صد این صنعت را به شما آموزش می‌دهد.

ورود رایگان به دوره‌ی آموزشی

عکاسی به عنوان یک پدیده‌ی علمی متولد شد. به شکل صنعت ادامه پیدا کرد و به عنوان هنر ثبت شد. به همین دلیل است که می‌گوییم عکاسی دارای جنبه‌ی علمی، صنعتی و هنری است. عکاسی ثمره‌ی تلاش بسیاری از افراد در زمینه‌های مختلف و اکتشافات و نوآوری‌های آنان در طول تاریخ است.

اولین تصویر لیتوگرافی نوری در سال 1822 میلادی توسط مخترع فرانسوی، ژوزف نیسه فورنیپس، تولید شد و پس از آن توانست عکسی دائمی از طبیعت به نام اصطبل و کبوترخانه را خلق کند.

تئوری عکس رنگی سه رنگ توسط جیمز کلرک ماکسول در سال 1855 پیشنهاد شده‌بود. بر پایه‌ی نظریه‌ی او، نور مرئی از سه رنگ اساسی قرمز، سبز و آبی تشکیل شده‌است. پس فیلمی از سه لایه ساخت که هر لایه آن نسبت به یکی از سه رنگ‌های اولیه حساس بود و توانست نخستین عکس رنگی را در سال 1861 به ثبت  رساند.

تاریخچه‌ی عکاسی

دوره‌ی عکاسی: سال‌ها قبل از اختراع عکاسی، اساس کار دوربین عکاسی وجود داشته‌است. موزی، ارسطو و اقلیدوس در سده‌ی 5 و 4 پیش از میلاد نحوه‌ی کارکرد دوربین سوراخ سوزنی را شرح داده بودند.

در یونان باستان عقیده بر این بود که نور از چشم به سمت اشیا می‌تابد و بازتاب آن باعث دیده شدن می‌شود.

ارسطو و اقلیدوس با استفاده از تئوری سوراخ سوزنی تلاش کردند. خلاف آن نظریه را ثابت کنند. آن‌ها در پشت دوربین‌های سوراخ سوزنی صفحه‌ای نیمه مات قرار می‌دادند. تا تصویر بازتاب شده‌ی روی آن با چشم دیده شود.

در قرن ششم میلادی، آنتنیوس در آزمایش‌های خود از دوربین تاریکخانه‌ای استفاده کرد.

آموزش عکاسی

زمینه‌های مختلف در هنر عکاسی

دوره‌ی عکاسی: هنر عکاسی، هنر ثبت لحظه‌هاست. لحظه‌هایی که دیگر برنمی‌گردد و تکرار ناپذیرنر با عکاسی ثبت می‌شوند.

این هنر به زمینه‌‌های مختلف تقسیم می‌شود:

  • عکاسی پرتره
  • عکاسی از طبیعت
  • عکاسی ورزشی
  • عکاسی خبری
  • عکاسی علمی
  • عکاسی هنری

هر کدام از این زمینه‌ها سختی و مزایای مخصوص به خود را دارد.

عکاسی پرتره

عکاسی از چهره که در اصطلاح عکاسی پرتره گفته می‌شود.

کاری است که با استفاده از اصول فنی و مهارت‌های بصری یک عکاس همراه است. توانایی ارتباط برقرار کردن با افراد در عکاسی از چهره امری ضروری است. که منجر به خلق تصاویری زیبا خواهدشد.

عکاسی از طبیعت

عکاسی از مناظر طبیعی، حیات وحش، گیاهان است. در این سبک از عکاسی، جایی برای انسان و سازه‌های آن نیست. این تصاویر بیشتر برای ارائه اطلاعات دقیق واقعی حهت نشریه‌های آموزشی هستنند.

راز موفقیت عکاسی از طبیعت نمایش دقیق موضوع و محیط زیست آن است.

عکاسی ورزشی

همان گونه که از اسم این سبک معلوم است. عکاسی از صحنه‌های ورزشیست. در این نوع عکاسی، تحهیزات و ابزارها نقش مهمی دارند. زیرا سوژه‌ها در حال حرکت هستند و عکاس از سوژه دور است. بنابراین داشتن لنزهای قدرتمند مهم است. مهمترین مسئله در عکاسی از سوژه‌های ورزشی توجه به سرعت شاتر است.

عکاسی خبری

عکاس خبری باید توانایی تهیه عکس‌هایی منحصربه‌فرد را در اماکن عمومی داشته‌باشند. برای گرفتن یک تصویر خبری، هرگز نمی‌توان سوژه عکاسی را از قبل آماده کرد. عکاسی خبری باید دیدی متفاوت داشته‌باشد. و جزئی‌ترین اتفاقات را نیز از دست ندهد.

عکاسی علمی

کار عکاس علمی، ثبت داده‌های علمی است. و این مستلزم داشتن آگاهی نسبی در زمینه‌های متفاوت است که می‌تواند مهندسی، پزشکی و علوم محض را شامل شود.

عکاسی هنری

نوعی عکاسی است که هدف اصلی آن ابراز خلاقیت و الهام هنری عکاس می‌باشد. عکاسی هنری از آن جهت از دیگر دسته‌های عکاسی متمایز است. که بر خلاف عکاسی خبری هدفش ثبت تصاویر مربوط به اخبار نیست. و نیازی به پایبندی به اصول اخلاقی خبرنگاری ندارد.

عکاس چه کسی است؟

دوره‌ی عکاسی: یک عکاس موفق باید آموزش دیده باشد و تکنیک‌های عکاسی را فرا بگیرد. علاوه‌بر آن عکاسی نیاز به خلاقیت و ذوق هنری دارد. داشتن دید باز و توجه به مواردی که دیگران به آن توجهی ندارند. از یک موضوع تصویری حیرت برانگیز را خلق می‌کند. برای گرفتن تصاویری جذاب باید وقت گذاشت و انتظار کشید.

کم نیستنند عکاسانی که در شرایط بد آب‌وهوایی و یا مناطق خطرناک حضور پیدا می‌کنند. و روزها و ساعت‌ها منتظر یک لحظه ناب می‌مانند.

عکاسی همه ذوق است و عشق. پیشرفته‌ترین دوربین‌های عکاسی بدون عکاس علاقه‌مند قادر به ثبت هیچ تصویری نیست.

دوره‌ی عکاسی و فتوشاپ پانیکار صفر تا صد این صنعت را به شما آموزش می‌دهد.

ورود رایگان به دوره‌ی آموزشی

آزمون های شخصیت

آزمون MBTI

آزمون نئو NEO

آزمون انیاگرام ENNEAGRAM