تست هالند (Holland) – تست رغبت شناسی شغلی

تست هالند

فهرست مطالب

معرفی تست هالند

وقتی کارهایی را انجام می‌دهید که دوست دارید، از کار خود لذت می‌برید. کدهای تست هالند مجموعه‌ای از انواع شخصیت است که توسط روانشناس جان ل. هالند در دهه ۱۹۷۰ ساخته‌شده است. دکتر هالند معتقد است که مردم بهترین عملکرد خود را در محیط‌های کاری‌ای نشان می‌دهند که با ترجیحات و علاقه‌مندی‌هایشان مطابقت دارد. هماهنگ بودن فرد و محیط کار می‌تواند بهترین شرایط را ایجاد کند. اکثر مردم ترکیبی از دو یا سه زمینه موردتوجه هالند هستند.

جدا از شغل یا حرفه شما، کارهایی هستند که شما از انجام دادن آن‌ها لذت می‌برید. کلید یافتن حرفه‌ای رضایت‌بخش این است که علاقه‌مندی‌های اساسی خود را با مشاغل موردنظر مطابقت دهید. به‌عنوان‌مثال، اگر یک شخص اجتماعی تمام‌ روز را تنها در یک دفتر کار کند دیوانه می‌شود. یا اگر شخصیت هنری داشته باشید، احتمالاً از وجود قواعد سخت‌گیرانه در کارتان متنفر خواهید بود. به همین دلیل است که آزمون‌های رغبت سنج شغلی می‌تواند بسیار مفید باشد. آزمون هالند مادر بسیاری از آزمون‌های شغلی است.

تست رغبت سنجی شغلی هالند پانیکار، یکی از کامل ترین تست ها در ایران است که توسط تلاش فراوان تیم روانشناسی پانیکار تهیه شده است.

شروع آزمون هالند

انتخاب شغل مناسب به چه عواملی بستگی دارد؟

انتخاب شغل از مهم‌ترین تصمیم­‌هایی است. که یک فرد در طول زندگی خود می‌گیرد. در زمان ما شغل‌ها ارثی نیستند، یعنی دیگر فرزند یک کشاورز حتما کشاورز نمی­‌شود، بلکه پیشرفت سریع دانش و تکنولوژی موجب افزایش شغل‌ها، تقسیم کار فراوان و جلب استعدادهای مختلف شده است. امروزه لازمه اکثر کارها تحصیل دانش و کسب مهارت­‌های ویژه است، از این رو توجه به رابطه تحصیل و شغل اهمیت دارد.

برای انتخاب درست و منطبق با ویژگی­‌های جسمی و روانی لازم است. که افراد هم خود را درست بشناسند و هم محیط و امکانات خود را در نظر بگیرند. اگر هر فردی به شغلی که با طبیعت او سازگار و مطابق با رغبت و استعدادهای او باشد. همه کارها در حد اعلای کیفیت و با سرعت و سهولت بیشتری به انجام می­‌رسد. رغبت موقعی ایجاد می‌شود که انسان چیزی را دوست بدارد آن چیز را مورد توجه قرار دهد و مشاهده کند یا درباره آن درباره آن چیز فکر کنند و سرانجام از آن لذت ببرد. به عبارت دیگر می‌توان گفت که رغبت­‌ها همان ترجیح  و دوست داشتنی­‌های انسان در لحظه معینی از زمان است.

نظریه انتخاب شغل هالند

به نظر هالند شخصیت و محیط دو بعد هستند. که در درون فرد با هم تعامل دارند. افراد دنبال محیط­‌هایی می­‌گردند که بیشترین تناسب را با تیپ شخصیتی‌شان دارد. افراد مهارت­‌ها، توانایی­‌ها، نگرش­‌ها و ارزش­‌هایی را در خود پرورش می­‌دهند. که مورد تقاضای محیط آن‌ها است. نظریه انتخاب شغل هالند یک چارچوب مفید و کارآمد برای افراد فراهم می­‌کند. تا آن‌ها خودشان را در یک مسیر و جریان استاندارد درک کنند و محیطی را که بیشترین تناسب را با تیپ‌­های شخصیتی­‌شان در دنیای کار دارد، انتخاب کنند.

نظریه هالند دارای سه مؤلفه است که عبارتند از فرد، محیط و تعامل بین فرد و محیط. هالند نظریه خود را بر مبنای دو اصل مهم زیر بیان کرده است:

 1. انتخاب شغل و حرفه با نوع شخصیت فرد بستگی دارد.
 2. انتخاب شغل و حرفه رابطه مستقیمی با طرز تلقی و گرایش فرد دارد.

نظریه هالند بر این اصل استوار است. که شغل وسیله­‌ای برای ابراز شخصیت فرد است. به نظر او، اعضای شاغل در یک شغل دارای شخصیت­‌های مشابهی هستند و تاریخچه مشابهی نیز دارند.

تست هالند

 

چرا تست هالند

شناسایی ویژگی‌­های شخصیتی می‌­تواند کمک بسیار زیادی برای انتخاب شغل کند، اما باید بتوان از ابزار مناسب استفاده کرد. هالند معتقد است که مردم بهترین عملکرد خود را در محیط­‌های کاری نشان می‌دهند. که با ترجیح­‌ها و علاقه‌­مندی‌هایشان مطابقت دارد. هماهنگ بودن فرد و محیط کار می‌تواند بهترین شرایط را ایجاد کند. کلید یافتن شغل رضایت بخش این است که علاقه‌مندی‌های اساسی خود را با مشاغل مورد نظر مطابقت دهید.

از مهم‌ترین کاربردهای نظریه هالند می‌­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای مشاوران، در طبقه­‌بندی مشاغل کمک می­‌کند.
 • توصیف جریان انتخاب شغل و ارتباط آن با نوع شخصیت فرد.
 • استفاده از تیپ­‌های شش‌گانه در هدایت دانش‌­آموزان دبیرستانی به رشته‌­های مناسب.
 • انتخاب جایگاهی مناسب برای افراد در قسمت­‌های مختلف یک موسسه یا شرکت.
 • تهیه اطلاعات شغلی با استفاده از تست هالند.

تست هالند برای چه کسانی مناسب است؟

تست هالند برای گروه‌های سنی 12 سال به بالا مناسب بوده و طیف وسیعی از کاربران شامل دانش‌­آموزان دبیرستان، دانشجویان و کارجویان عام را پوشش می‌دهد. بنابراین برای سه دسته کلی می‌تواند مناسب باشد:

 • دانش‌آموزانی که قصد انتخاب رشته تحصیلی دوره متوسطه دوم (دبیرستان) خود را دارند.
 • کنکوری‌هایی که قصد انتخاب رشته برای تحصیل در دانشگاه را دارند.
 • دانشجویان و فارغ‌التحصیلانی که به دنبال شغل مناسب خود می‌گردند.

علاوه بر موارد بالا، می‌توان از تست هالند به عنوان یک تست پیش از استخدام برای داوطلبان نقش شغلی مورد نیاز استفاده کرد. اگر کارفرما یا کارشناس منابع انسانی با کارمندانی که از نقش شغلی فعلی خود ناراضی هست روبه‌رو شود. در این شرایط ارائه مسیرهای جدید شغلی به این افراد می‌تواند گزینه خوبی باشد. اگر مطمئن نیستند که آن‌ها از چه نقشی ممکن است راضی بوده و لذت ببرند. ارزیابی کدهای هالندشان می‌تواند به آنها کمک کند. شاید آن کارمند با انجام این تست چیزی را در خودش کشف کند که هرگز در مورد خودش درک نکرده‌ است.

آزمون هالند

تیپ‌­های 6 گانه تست هالند

در مدل هالند شش نوع تیپ شخصیتی وجود دارد و اکثر افراد به چند دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • واقع‌گرا: عملی، فیزیکی، عینی، کنشی، ماشینی و شی­‌گرا.
 • جستجوگر: تحلیلی، روشن‌فکر، پژوهشگر، علمی، اکتشافی، متفکر.
 • هنری: خلاق، مستقل، نامنظم، نوآور، رسانه‌ای، اهل نوشتن.
 • اجتماعی: تعاونی، حمایت‌کننده، کمک‌کننده، درمان، پرورش، آموزش.
 • متهور: رقابتی، رهبری، جسور، متقاعدکردن، مقام.
 • قراردادی: جزئی‌­گرا، سنتی، سازمان‌دهی، دفتری.

آنچه که باید دربارۀ تفسیر تست هالند بدانید

خروجی آزمون شما یک کد 3 حرفی خواهد بود. که به آن “کد هالند” گفته می­‌شود. و بیانگر 3 تیپ غالب شغلی شما به ترتیب است که نشان می‌­دهند شخصـیت و علائق تحصیلی و شغلی شما تا چه حد به هر یک از تیپ­‌های 6 گانه نزدیک و یا از آنها دور است. توجه داشته باشید که ویژگی­‌های شخصیتی و علاقمندی‌­های شما ترکیبی از ویژگی‌­های 3 تیپ کد هالند شما است و بیشتر به تیپ غالب اول و کمتر به تیپ غالب سوم نزدیک است.

برخی از ویژگی­‌ها در دو تیپ که در یک کد هالند قرار دارند. ممکن است با هم در تضاد باشند. مثلاً در کد هالند ESI تیپ متهور (E)، افراد معاشرتی و اجتماعی هستند، اما تیپ جستجوگر (I) دارای روابط ضعیف اجتماعی هستند. این امر به این معنا است؛ فردی که کد ESI دریافت می­‌کند. در این ویژگی یا شبیه به یکی از تیپ‌­ها عمل می‌­کند (بخصوص تیپ غالب) یا اینکه بستگی به محیط و شرایط اجتماعی دارد. به این صورت که در بعضی محیط­‌ها شبیه به یک تیپ و در برخی محیط‌­ها شبیه تیپ دیگر رفتار خواهد کرد.

تيپ واقع‌گرا (شي‌گرا)(Realistic)

 • خصوصيات فردي افراد واقع‌گرا طبق نظريه هالند:

خوددار، قوي، بي‌ريا، واقع‌بين، مصر، انعطاف‌ناپذير،‌ مادي‌گرا، کمی غيراجتماعي، همرنگ و عمل‌گرا، محافظه‌کار، برخورداري از توانايي‌هاي عملي و مکانيکي، اشخاصي که ترجيح مي‌دهند با اشياء، ماشين‌ها، ابزارها، کار کنند و فضاي باز را ترجيح مي‌دهند. چنانچه با مشکلاتي در زندگي و کار مواجه شوند. راه‌حل‌هاي عملي و بدني براي مشکلات خود پيدا مي‌­کنند.

 • علاقه‌مند به فعاليت‌هايي همچون:

کار با ماشين، ابزارها و اشياء

 • بينش ديگران درمورد افراد واقع‌گرا:

صريح،‌ طبيعي

 • نمونه‌هايي از رشته‌هاي مرتبط با تيپ شخصيتي واقع‌گرا:

رشته‌هاي فني – مهندسي، رشته‌هاي صنعتي، رشته‌هاي کشاورزي، رشته‌هاي تربيت بدني و فني حرفه‌اي

تيپ جستجوگر (پژوهشگر) (Investigative)

 • خصوصيات فردي افراد جستجوگر طبق نظريه هالند:

خوددار، تحليل‌گر، محتاط، کنجکاو، مستقل، روشن فکر، درون‌نگر، بدبين، دقيق، منطقي، فروتن، طرف‌دار اصلاحات اساسي و بنيادي، ديرباور، درگير با ابهامات، داراي قابليت‌هاي پژوهشي، ضعف در روابط ميان فردي. اشخاصي که دوست دارند. مشاهده کنند و ياد بگيرند و به تحقيق، تجزيه و تحليل، ارزشيابي و حل مسئله بپردازند. چنانچه با مشکلاتي در کار و زندگي مواجه شوند راه‌حل‌هاي فکري براي مشکلات جستجو مي‌کنند.

 • علاقه‌مند به فعاليت‌هايي همچون:

کاوشگري، پيش‌بيني و مديريت پديده‌هاي طبيعي و اجتماعي

 • بينش ديگران درمورد افراد جستجوگر:

کناره‌گير و متفکر

 • نمونه‌هايي از رشته‌هاي مرتبط با تيپ شخصيتي جستجوگر:

رشته‌هاي پزشکي، علوم پايه و…

تيپ هنري (Artistic)

 • خصوصيات فردي افراد هنري طبق نظريه هالند:

احساسي، نامرتب، آرمان‌گرا، خيال‌پرداز، مستقل، درون‌­نگر، مبتکر، ابرازگر، حساس، مبهم، غيرسنتي (غيرهم‌رنگ)، داراي منش و روحيه باز، مضعف در مهارت‌هاي اداري و دفتري. اشخاصي که توانايي‌هاي هنري،‌ نوآوري و خلاقيت دارند. چنانچه با مشکلاتي در کار و زندگي مواجه شوند راه‌حل­‌هاي هنري براي مشکلات جستجو مي­‌کنند.

 • علاقه‌مند به فعاليت‌هايي همچون:

فعالیت‌های ادبی، موسیقی و هنری

 • بینش دیگران درمورد افراد هنری:

سنت‌گریز، نامرتب، مبتکر

 • نمونه‌هایی از رشته‌های مرتبط با تیپ شخصیتی هنری:

بسیاری از رشته‌های علوم انسانی، رشته‌های هنر، زبان

تست هالند – تیپ اجتماعی (Social)

 • خصوصیات فردی افراد اجتماعی طبق نظریه هالند:

مسئول، صمیمی، آرمان‌گرا، سخاوتمند، مهربان، هم‌دل، خوش‌مشرب، صبور، دارای روحیه همکاری، متقاعدکننده، امدادگر، مشوق، اهل رفاقت، و دارای توانمندی در روابط میان‌فردی. دوست دارند با مردم کار کنند و مهارت‌های کلامی قوی نیز دارند. چنانچه با مشکلاتی در کار و زندگی مواجه شوند راه‌حل‌های حسی – عاطفی برای مشکلات جستجو می‌کنند.

 • علاقه‌مند به فعالیت‌هایی همچون:

امدادگری،‌ تعلیم، درمان، مشاوره، خدمت به دیگران از طریق روابط میان‌فردی

 • بینش دیگران درمورد افراد اجتماعی:

مردم‌دوست، خوش‌خو، برون‌گرا

 • نمونه‌هایی از رشته‌های مرتبط با تیپ شخصیتی اجتماعی:

الهیات، معارف اسلامی، علوم تربیتی، علوم اجتماعی، روان‌شناسی، مشاوره، کتابداری، پرستاری، مددکاری

تیپ متهور (جسور) (Enterprising)

 • خصوصیات فردی افراد متهور طبق نظریه هالند:

ماجراجو، بلندپرواز، اعتمادبه نفس بالا، هیجان‌طلب،‌ اجتماعی، خوش­بین، با انرژی، برون‌گرا، ریسک‌کننده، مقتدر، دارای توانایی‌های بازاریابی، فروش و متقاعدکردن دیگران، ضعف در توانایی‌های علمی. چنانچه با مشکلاتی در کار و زندگی مواجه شوند راه‌حل‌های ریسک‌­پذیر برای مشکلات جستجو ‌می‌­­کنند.

 • علاقه‌مند به فعالیت‌هایی همچون:

متقاعدکردن، اداره یا رهبری دیگری

 • بینش دیگران درمورد افراد متهور:

پرانرژی، اجتماعی

 • نمونه‌هایی از رشته‌های مرتبط با تیپ شخصیتی متهور:

مدیریت، علوم سیاسی، علوم قضایی و حقوقی

تست هالند – تیپ قراردادی (سنتی) (Conventional)

 • خصوصیات فردی افراد قراردادی طبق نظریه هالند:

سازمان‌يافته، مرتب، مواظب، واقع‌بين، پيگير، مصر، انعطاف‌پذير، وظيفه‌شناس، هم‌رنگ، صرفه‌جو، مدافع، فاقد تخيل، مطيع، منظم، داراي توانايي­‌هاي تخصصي در امور اداري و توليدي، ضعف در قابليت‌هاي هنري. اشخاصي که دوست دارند با داده‌ها کار کنند، توانايي دفتري يا عددي دارند و به جزئيات و تفصيل امور می‌پردازند. چنانچه با مشکلاتي در کار و زندگي مواجه شوند راه‌حل‌هايي بر اساس برنامه‌هاي مدون، براي مشکلات جستجو مي‌کنند.

 • علاقه‌مند به فعاليت‌هايي همچون:

ايجاد يا حفظ امور در کارهاي منظم و مرتب، کار با استانداردها با معيارهاي مشخص و معين

 • بينش ديگران درمورد افراد قراردادي:

محتاط

 • نمونه‌هايي از رشته‌هاي مرتبط با تيپ شخصيتي قراردادي:

رشته حسابداري و بانکداري، رشته امور اداري، دفتري و بازرسي، مالي و ماليات

تست رغبت سنجی شغلی هالند پانیکار، یکی از کامل ترین تست ها در ایران است که توسط تلاش فراوان تیم روانشناسی پانیکار تهیه شده است.

شروع آزمون هالند

 

آزمون های شخصیت

آزمون MBTI

آزمون نئو NEO

آزمون انیاگرام ENNEAGRAM