تست اینیاگرام (ENNEAGRAM) – تست شخصیت شناسی اینیاگرام

اینیاگرام

فهرست مطالب

تست انیاگرام چیست؟

تست اینیاگرام: یکی ‌از‌ نظریه‌­های‌ روانشناسی ‌که‌ به ‌طبقه‌­بندی ‌و ‌توصیف ‌تیپ‌­های‌ مختلف ‌شخصیتی ‌پرداخته ‌است. ‌نظریه‌ نه‌­گانه‌ شخصیتی تست اینیاگرام است. واژه انیاگرم از ترکیب دو واژه یونانی (ennea) به معنای نُه (9). و (grammos) به معنای یک چیزِ نوشته شده یا رسم شده، به دست آمده است. البته تو زبان فارسی این واژه به شکل‌های مختلفی مثل: آناگرام، اینیاگرام و انیاگرام تلفظ میشه.

تست اینیاگرام نُه تیپ شخصیتی را برای انسان تعریف می‌کند. این تیپ‌ها همگی در یک مدل هندسی (9 نقطه روی محیط یک دایره که با خطوطی به هم وصل شده اند) ) نمایش داده می‌شوند.

تست اینیاگرام یک شکل هندسی است که نُه شخصیت اصلی انسان و روابط پیچیدۀ آن را ترسیم می‌­کند. این روش چگونگی رسیدن به مقام والای انسانی را به گونه‌­ای مفصل و جامع بیان می‌­کند. به طور کلی تست اینیاگرام را نوعی فن‌آوری می‌­دانند که برای خودشناسی، رشد روانی و تحقق خود به کار می­‌رود.تست اینیاگرام بر اساس ذات انسان، تیپ‌­های شخصیتی عمل می­‌کند.

تست شخصیت شناسی ENNEAGRAM پانیکار، یکی از کامل ترین تست ها در ایران است که توسط تلاش فراوان تیم روانشناسی پانیکار تهیه شده است.

شروع آزمون اینیاگرام

آزمون اینیاگرام

شکل هندسی اینیاگرام، از سه قسمت تشکیل شده است. اولین قسمت یک دایره است. که در بیرون قرار دارد و نشان دهنده‌ی وحدت و یگانگی پروردگار است. دومین قسمت یک مثلث مرکزی است و اشاره به این دارد که در ابتدای پیدایش جهان هستی، نیرو به سه شکل ظاهر شده و آنچه هست از رابطه‌ی این سه نیرو است.

قسمت سوم ستاره چندضلعی که گوشه‌­های آن روی محیط دایره است. نشان دهنده‌ی تغییر و تحول رویدادهای زندگی در طول زمان است. به این معنا که هیچ چیزی در دنیا ثابت نیست و همه کائنات متحرک هستند و دائماً در حال تغییر و تحولند.

پیشنهادی برای شما:

تست mbti رایگان

تاریخچه آزمون اینیاگرام:

ما از منشا دقیق Enneagram اطلاعی نداریم. اما می‌دونیم که پشت این تست یه جریان‌های التقاطی وجود داره. برخی، ریشه‌های باستانی مربوط به اینیاگرام رو در بابل حدود ۴۵۰۰ سال پیش تصور می‌کنن در حالی که برخی دیگه میگن این تست ریشه در فلسفه کلاسیک یونان حدود ۲۵۰۰ سال پیش داره.

سیستم مدرن آزمون Enneagram کار نویسندگان معاصر است. گئورگ ایوانویچ گورجیف، یه معلم عرفان و معنویات، این مدل تست را در دهه ۱۹۳۰ به عنوان نمادی معنوی معرفی کرد و در دهه ۱۹۶۰ به سواحل آمریکا رسید. اما همونطور که خودتان هم شاهدش هستید، امروزه اکثر محققان تمرکز خودشان را بر جنبه روانشناختی و نه مذهبی.

تاریخچه اینیاگرام

تیپ های شخصیتی آزمون اینیاگرام:

فرض اصلی در تست اینیاگرام این است. که نُه ساختار شخصیتی اصلی در طبیعت انسان وجود دارد.

برای هر یک از تیپ‌ها بیش از یک نام ارائه شده است، در اینجا نام‌­های پرکاربرد آن‌ها همراه با خلاصه‌­­ای از ویژگی­‌هایشان آورده شده است:

تیپ 1 (اصلاح­‌طلب، کامل‌­گرا و واعظ):

تاثیرگذار قوی، نکته­‌بین، ناظم، اصلاح­‌طلب، کامل­‌گرا، هدفمند، عدم بروز احساسات ظاهری، تصحیح کننده دیگران و خوددار.

افراد این نوع به دنبال رفتار اخلاقی و اصلاحات هستند. آنها به طور طبیعی افرادی مصمم و با قاطعیت هستند که قلبی برای کمک به دیگران دارند. آنها وکلا، قضات و مددکاران اجتماعی عالی می‌سازند.

تیپ 2 (کمک­‌گرا، مهربان، مراقب، مددکار، امدادگر و مهرطلب):

بدون اینکه از دیگران توقع‌­ایی داشته باشد به آنها کمک می­‌کند، حرف گوش کن، تسلی دهنده، بازگو کننده جزئیات زندگی و بسیار مهربان.

افراد این نوع به دنبال عشق و محبت دیگران هستند. آنها متفکر و سخت‌کوش هستند. آنها مشاوران، پرستاران، رهبران غیرانتفاعی و معلمان بزرگی را تشکیل می‌دهند.

تیپ 3 (موفق، موفقیت‌­طلب و ایفا کننده):

دارای روابط عمومی بالا، امتیاز گیرنده‌ی قوی، مقایسه‌­گر، افراط در مدیریت استرس، وفاداری کم و شهرت­‌طلب.

افراد این نوع می‌خواهند به چیزهای عالی برسند و دیگران آنها را تأیید کنند. آنها کاریزماتیک و سازگار هستند و ترجیح می‌دهند از یک برنامه عملی پیروی کنند. آنها به عنوان مشاور، کارشناس خبره بازاریابی، تحلیلگران و سیاستمداران کار می‌کنند.

تیپ 4 (فردگرا، هنردوست و خیال‌پرداز):

فردگرا، علاقه به عشق و احساسات، توانا در کاهش دردهای دیگران، احساس عدم درک شدن توسط دیگران، خلاق، هنردوست و دارای حس همدردی شدید.

این افراد به دنبال شخصیت و اصالت خود و دیگران هستند. آن‌ها روح‌های رسا و حساس با اشتیاق به اشکال مختلف هنری هستند. آن‌ها نویسندگان، طراحان، بازیگران و هنرمندان عالی را می‌سازند.

تیپ 5 (فکور، پژوهشگر، کنجکاو و مشاهده‌­گر):

کم حرف و متفکر، گوشه­‌گیر و محقق، دوست ندارد برای کسی وقت و انرژی خود را صرف کند اما دانش خود را در اختیار بشریت قرار می­‌دهد، عاشق مطالعه و ضعیف در حضور جمع.

این افراد می‌خواهند احساس مفید و ارزشمند بودن داشته باشند. آن‌ها ترجیح می‌دهند به تنهایی کار کنند و متفکران عالی هستند. آن‌ها مهندسین، دانشمندان و دانشمندان بزرگی می‌سازند.

تیپ 6 (شکاک، وفاجو و پرسش‌گر):

بیزار از جنگ و دعوا، تمایل به داشتن کاری مشخص، قابل اطمینان و وفادار و دوست­یاب خوب، تمایل به یک رنگی و امنیت‌­خواه.

تیپ ششم به دنبال ایمنی و سازگاری است. آن‌ها قابل اعتماد هستند و تصمیمات موثقی را اتخاذ می‌کنند. آن‌ها همچنین به عنوان بانکداران، استادان، پرستاران و مشاوران عملکرد خوبی دارند.

تیپ 7 (مشتاق و خوش­‌گذران):

بیزار از محیط یکنواخت و کسل­‌کننده، با شور و شوق و هیجان، دارای غم پنهانی ولی شاد و سرحال.

این افراد می‌خواهند که زندگی را به بهترین وجه ممکن پیش ببرند و همه چیز را در دنیا تجربه کنند. آن‌ها برون‌گرا و خودجوش هستند. آن‌ها به عنوان نمایندگان مسافرتی، طراحان، عکاسان و نویسندگان شکوفا می‌شوند.

تیپ 8 (رهبر، مدیر، حامی، مبارز و چالشگر):

اهل مشاجره و مجادله، تمایل به مطلع شدن از عقاید دیگران، باشهامت و شجاع، قدرت­‌طلب، رک‌­گو و رک‌­خواه.

این نوع افراد می‌خواهند احساس کنند که کنترل سرنوشت خود را دارند. آن‌ها رهبرانی نیرومند و دقیق هستند که در تصمیم گیری سریع و مؤثر مهارت دارند. آنها به عنوان وکلا، مشاوران، مدیران و کارشناسان فروش برتری دارند.

تیپ 9 (صلح­‌طلب و میانجی):

خوش بیان، حفظ کننده آرامش به هر قیمتی، دید آسان به زندگی، مشاور و میانجی خوب، دارای حس همدردی بدون توقع.

انواع نودها به دنبال احساس امنیت، راحتی و آرامش با خود هستند. آن‌ها هم تیمی ‌سازگار و قابل قبول هستند که به در نظر گرفتن چندین منظر اختصاص دارند. آن‌ها به عنوان مشاور، پزشک، دیپلمات و کارمندان مذهبی می‌درخشند.

آزمون اینیاگرام چه کمکی به ما می‌کنه؟

شناخت ویژگی‌­های تیپ­‌های شخصیتی تست اینیاگرام موارد استفاده متعددی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:‌

  • خودآگاهی و خودشناسی روشن و عملی­‌تر ‌و آشنایی ‌با مسیر رشد و تکامل (بارتلت، 2007)
  • با استفاده از این روش در روابط صمیمی خود با دیگران، از فهم بیشتر درباره خود و طرف مقابل سود خواهیم برد.
  • آموزش پیش از ازدواج که به وسیله آشنایی با قالب‌­های فکری و حسی طرفین منجر به انتخاب آگاهانه و مناسب‌تری می­‌شود.
  • زوج‌درمانی از طریق شناخت کامل و عمیق همسر.
  • برای افزایش عملکرد کارمندان و در نهایت برای سودآوری بیشتر در مراکز تجاری و سازمان‌ها.
  • آموزش و راهنمایی در انتخاب شغل به ‌وسیله آشنایی با تمایلات شغلی هر تیپ شخصیتی.

در روابط مشاوره‌ای به مشاوران کمک می‌کند که به مرکز توجه مراجعین پی برده و آنها را با ویژگی­‌های شخصیتی‌شان و حرکت به بهترین سطح از تیپ شخصیتی خود آشنا سازند‌.

کارکرد تیپ‌های شخصیتی اینیاگرام:

  • هر تیپ اینیاگرام الگوی متفاوتی از تفکر، احساس و رفتار دارد که از جهان­‌بینی و انگیزه‌­های درونیش ناشی می­‌شود. بنابراین هر تیپ در ارتباط با خود و دیگران، استراتژی متفاوتی دارد. هر شخص سه مرکز هوش و ادراک دارد که عبارتند از سر (ذهن و تفکر)، قلب (احساس) و بدن (جسم و غریزه). هر کس توانایی استفاده از هر کدام از این مراکز هوش و ادراک را دارد و برقراری تعادل در استفاده از این سه مرکز هوشمندی و ادراک سبب تعادل زندگی شخصی و اجتماعی افراد خواهد شد، اما در هر تیپ شخصیتی یکی از این مراکز در اولویت قرار دارد. به بیان دیگر هر فردی از یکی از این مراکز بیشتر استفاده می­‌کند و از نظر نُه تیپ اینیاگرام به سه دسته تقسیم می­‌شود (زالی، 1395) که به آنها تریادهای اینیاگرام گفته می­‌شود.
  • هر تریاد شامل سه تیپ شخصیتی است که معمولاً صفات برجسته و نقاط ضعف خاص خود را دارند. سه تیپ در تریاد غریزی یا سرشتی، سه تیپ در تریاد احساسی، و سه تیپ در تریاد شناختی قرار دارند. گنجاندن هر تیپ در تریاد مربوطه دلبخواهی نیست، بلکه هر تیپ شخصیتی از یک رابطه خاص با یک مجموعه از موضوع­‌ها و مطالب منتج می­‌شود که مجموعه سه­ تایی (تریاد) را متمایز می­‌کند و یا منش آن تیپ را توصیف می‌­کند. به زبان ساده‌­تر این موضوع­‌ها حول محور یک واکنش هیجانی عمدتاً ناخودآگاه و قدرتمند نسبت به قطع تماس با خویشتن خود می­‌چرخند. در تریاد غریزی، هیجان بنیادین خشم است، در تریاد احساسی، شرم و خجالت و در تریاد شناختی، اضطراب است (امیری، 1397).

تست شخصیت شناسی ENNEAGRAM پانیکار، یکی از کامل ترین تست ها در ایران است که توسط تلاش فراوان تیم روانشناسی پانیکار تهیه شده است.

شروع آزمون اینیاگرام

 

آزمون های شخصیت

آزمون MBTI

آزمون نئو NEO

آزمون انیاگرام ENNEAGRAM