آزمون EQ

آزمون EQ

فهرست مطالب

هوش هیجانی (EQ) چیست؟

 

آزمون EQ : هوش هیجانی یا هوش احساسی، از مهم‌ترین مفاهیم تلفیق دهنده جنبه‌­هاي شناختی (تفکر) و غیرشناختی (هیجان) است. هوش هیجانی در مقابل هوش شناختی بکار می­‌رود. و نخستین بار «ثراندیک» (1920) آن را مطرح کرد. سپس در سال 1990، پیتر سالوی و جان مایر برای کیفیت درک افراد، همدردی با احساس دیگران و درک رابطه هیجانات افراد اصطلاح هوش هیجانی را به کار بردند. هوش هیجانی از نظر تاریخی ریشه در مفهوم هوش اجتماعی دارد. که شامل توانایی تشخیص و مدیریت احساس‌­ها و هیجان­‌هاي خود و دیگران و استفاده از این داده‌­ها براي هدایت، تفکر و اقدام‌­هاي خود است.

در حقیقت هوش هیجانی یا EQ مشخص می‌کند. که فرد تا چه اندازه از احساسات و هیجانات خود اطلاع دارد. بدین صورت که فرد بتواند اولاً خود را درک کند. سپس از آن براي تصمیم‌­گیري­‌هاي مناسب در زندگی، توانایی تحمل ضربه‌­هاي روانی و مهار آشفتگی­‌هاي روانی، افزایش اعتماد به نفس و کنترل درونی استفاده کند. تا بتواند در موقعیت‌­های مختلف رفتار مناسبی از خود بروز دهد.

 

آزمون هوش هیجانی (EQ) پانیکار، یکی از کامل ترین تست ها در ایران است که توسط تلاش فراوان تیم روانشناسی پانیکار تهیه شده است.

شروع آزمون EQ

گلمن هوش هیجانی را شامل خودآگاهی، مدیریت و مهار هیجان‌­ها (خودکنترلی)، خودانگیزي، همدلی و دستکاري و اداره روابط می‌­دانست. نتایج پژوهش‌­ها نشان می‌­دهند. که نه تنها هوش هیجانی یکی از نیازهاي انسان براي مقابله با مشکلات و رفع فشارهاي ناشی از آنهاست. بلکه بر سلامت حافظه و نیروي عقل، ادراك، معنابخشی تجربه‌­ها، داوري صحیح، تصمیم‌­گیري مناسب و رشد روانی اجتماعی فرد، تأثیري چشمگیری می‌­گذارد.

تست هوش هیجانی

معرفی آزمون EQ

آزمون EQ برای سنجش هوش ارتباطی افراد طراحی شده است. اگر می‌خواهید بدانید که هوش هیجانی شما در مقایسه  با دیگران چه وضعیتی دارد آزمون EQ به شما اطلاعات خوبی می‌­دهد.

آزمون EQ یک آزمون روانشناسی است. که قدرت تفکر فرد را در مواجهه با هیجانات و احساسات می‌سنجد و البته تعیین کننده نوع شخصیت و رفتار نیست. از این آزمون می‌توان برای خودشناسی و بهبود مهارت‌های ارتباطی، غربالگری منابع انسانی، مشاوره تحصیلی و شغلی و پژوهش­‌ها استفاده کرد.

پیشنهادی برای شما:

تست mbti رایگان

 

افرادی که هوش هیجانی مطلوبی دارند دارای چه ویژگی­‌هایی هستند؟

افرادی که هوش هیجانی خوبی دارند. معمولاً به خوبی می‌توانند همدردی عاطفی با دیگران داشته باشند. همچنین عواطف دیگران را درک کنند.  افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند معمولاً می‌توانند واکنش‌های احساس خود را مدیریت کنند، با دیگران ارتباط برقرار کنند. هوش هیجانی فرآیند اکتسابی است که افراد می‌توانند با تمرکز روی عوامل موثر بر آن و تمرین، سطح هوش هیجانی خود را ارتقا بخشند. افراد دارای این هوش معمولاً می‌توانند رهبران خوبی برای سازمان‌ها باشند.

کاربرد هوش هیجانی (EQ)

آزمون EQ

هوش هیجانی در 25 سال گذشته به عنوان یکی از مؤلفه‌­های قطعی سازگاری هیجانی، سلامت شخصی، موفقیت در زندگی و روابط میان‌فردی در زمینه­‌های مختلف زندگی شناخته شده است. این نوع هوش در پردازش مناسب اطلاعاتی که بار هیجانی دارند و استفاده از آنها برای هدایت فعالیت‌های شناختی مانند حل مسئله و تمرکز انرژی بر روی رفتارها، دخالت دارد. بر اساس پژوهش‌­هایی که صورت گرفته، هوش هیجانی رابطه منفی با افسردگی، اضطراب، اعتياد به مواد مخدر و رفتارهاي پرخطر دارد.

هوش هیجانی همچنین ارتباط معناداری با میزان موفقیت و ارتباطات مؤثر افراد دارد. افرادی که از سطح هوش هیجانی پایینی برخوردار هستند. از ظرفیت‌­های خود در کسب‌وکار نمی­‌توانند به طور بهینه استفاده کنند و به دلیلی اشتباهاتی که در ارتباطات خود با دیگران مرتکب می­‌شوند. دچار مشکلات روانی و جسمانی بیشتری خواهند شد. زیرا تنش‌­ها و فشارهای بیشتری را باید تحمل کنند.

آزمون EQ می‌­تواند ابزاری مفیدی برای ارزیابی توانایی درک هیجانی افراد در روابط و تعاملات اجتماعی باشد. از این تست می‌­توان برای خودشناسی و بهبود مهارت‌­های ارتباطی، غربال‌­گری منابع انسانی، مشاوره تحصیلی و شغلی، و پژوهش­‌های علمی استفاده نمود: بار-آن معتقد است که هوش هیجانی در اغلب اوقات، رشد می‌­یابد و می­‌توان آن را با استفاده از آموزش، برنامه­‌ریزی و درمان، گسترش داد.

آزمون EQ، مؤلفه‌­های هوش هیجانی

هوش هیجانی (EQ) شامل 5 مؤلفه زیر است. اشخاصی که هوش هیجانی بالا دارند. این مؤلفه‌­ها را به طور موفقیت‌­آمیزی با یکدیگر تلفیق می­‌کنند.

مؤلفه درون فردی:

 • نشان‌دهنده مهارت‌ها، ظرفیت‌ها و توانایی‌های درونی، شامل:

خودآگاهی هیجانی (Emotional Self Awareness):

توانایی ما از آگاهی، شناسایی، درک و تمایز احساسات مختلف و اینکه بدانیم چه چیزی باعث این احساسات می‌شود.

 1. خودابرازگری (استدلال/بیان احساسات) (Assertiveness): توانایی ابراز احساسات، باورها و افکار صریح و دفاع از مهارت‌های سازنده و بر حق خود. این عامل بر پایه اعتمادبه‌نفس، روراستی و جسارت است.
 2. عزت‌نفس (Self-regard): توانایی آگاه بودن از ادراک خود، پذیرش خود و احترام به خود. در واقع عزت‌نفس، توانایی دوست داشتن خودمان با تمام نقاط قوت و ضعف‌مان است.
 3. استقلال (Independence): توانایی هدایت افکار و اعمال خود و آزاد بودن از تمایلات هیجانی. افراد ممکن است پیش از تصمیم‌گیری، نظرات دیگران را نیز بپرسند؛ اما مشاوره با دیگران نشانه وابستگی در این مورد نیست. در حقیقت افراد مستقل از چسبیدن به دیگران برای برآورده ساختن نیازهای عاطفی خود اجتناب می‌کنند.
 4. خودشکوفایی (Self-Actualization): توانایی درک ظرفیت و استعدادهای بالقوه‌ی خود، تلاش برای تحقق بخشیدن به توانایی‌های بالقوه، و انجام کاری که توانایی انجام آن را دارد.

مؤلفه بین فردی

 • نشانگر عملکرد و مهارت‌های میان فردی. شامل:
 1. همدلی (Empathy): توانایی آگاه بودن و درک احساسات دیگران و ارزش دادن به آن‌ها. افراد همدل قادر به ابراز صمیمیت و مهربانی به دیگران هستند.
 2. مسئولیت‌پذیری اجتماعی (Responsibility): توانایی ابراز خود به‌عنوان یک عضو دارای حس همکاری، مؤثر و سازنده در گروه. افرادی که در این عامل نمره پایینی دارند. ممکن است نگرش‌های ضداجتماعی در آن‌ها افزایش یابد، از دیگران سوءاستفاده کنند و بخواهند از مردم سود ببرند.
 3. روابط بین­‌فردی (Interpersonal Relationship): توانایی ایجاد و حفظ روابط رضایت‌بخش متقابل به‌ وسیله نزدیکی عاطفی، صمیمیت، محبت کردن و محبت گرفتن.

مؤلفه توان سازگاری

 • نشانگر توانایی پاسخگویی مؤثر به ویژگی‌ها و نیازهای محیطی با موقعیت‌های مسئله‌زا. شامل:
 1. واقع‌گرایی (Reality Testing): توانایی سنجش هماهنگی بین چیزی که به‌طور هیجانی تجربه شده و چیزی که به‌طور واقعی وجود دارد. در اختلالات روان‌پزشکی شدید، مانند روان‌پریشی، کمبودهای شدید در این مؤلفه هوش وجود دارد، یعنی فرد قادر به تمایز واقعیت از تخیل نیست.
 2. انعطاف‌پذیری (Flexibility): توانایی سازگار بودن افکار و رفتار با تغییرهای محیطی و شرایط مختلف است.
 3. حل مسئله (Problem Solving): توانایی تشخیص و تعریف مشکلات، و ایجاد راه‌حل‌های مؤثر و تحقق بخشیدن به آن‌ها است.

آزمون EQ، مؤلفه مدیریت استرس

 • نشانگر توانایی مدیریت و مقابله مؤثر با تنش و تنیدگی. شامل:
 1. کنترل تکانش (Impulse Control): توانایی مقاومت در برابر یک فاجعه و کنترل هیجانات خود، و همچنین کاهش اثرات آنها است. این توانایی برای حفظ آرامش و کنترل مؤثر احساسات در شرایط چالش‌برانگیز است.
 2. تحمل فشار روانی (Stress Tolerance): توانایی ما برای مدیریتِ مؤثر و سازنده در برابر رویدادها و موقعیت‌های استرس‌زا و هیجانات قوی، بدون جا زدن و توانایی رویارویی فعال و مثبت با استرس است.

مؤلفه خلق‌وخوی عمومی

 • نشانگر توانایی لذت بردن از زندگی و تداوم نگرش و خلق مثبت. شامل:
 1. خوش‌بینی (Optimism): توانایی حفظ نگرش مثبت و امیدوار به زندگی حتی در صورت بروز یک فاجعه و احساسات منفی. خوش‌بینی عامل مهمی در مقابله با استرس و همین‌طور دستیابی به اهداف است که یک ویژگی رهبر موفق است.
 2. شادمانی (Happiness): توانایی احساس خوشحال بودن و لذت بردن از خودمان و دیگران، داشتن احساسات مثبت، صریح، مفرح و شاد. ناتوانی در تجربه شادکامی، اغلب نشان‌دهنده نارضایتی و گرایش‌های افسردگی است.

آزمون هوش هیجانی (EQ) پانیکار، یکی از کامل ترین تست ها در ایران است که توسط تلاش فراوان تیم روانشناسی پانیکار تهیه شده است.

شروع آزمون EQ

آزمون های شخصیت

آزمون MBTI

آزمون نئو NEO

آزمون انیاگرام ENNEAGRAM